U kojoj godini mladi u BiH napuštaju roditeljski dom?

Nedavno je predsjednik Srbije iznio plan kako će pomoći mladima da stignu do svog doma uz podršku države, dok su pojedini nivoi vlasti bavili se ovim pitanjem i u Bosni i Hercegovini.
25.12.2024 u 09:10
dom i roditelji

Iako je uvriježeno mišljenje da u BiH mladi najkasnije napuštaju roditeljski dom, najnovija karta objavljena na stranici landgeist.com donosi pomalo čudne podatke za sve evropske zemlje, a koji demantiraju tu stvorenu predrasudu.

Na velikoj karti, koja obuhvaća kako podatke za BiH i zemlje okruženja tako i one za svaku evropsku zemlju posebno, označen je prosječan broj godina kada mladi napuštaju roditeljski dom i osamostaljuju se.

Kako je navedeno, prije nekog vremena posmatrali su udio odraslih mladih koji žive u domu svojih roditelja. Tada se moglo vidjeti kako u južnoj Evropi i na Balkanu više od polovine osoba u dobi od 20 do 25 godina još uvijek živi s roditeljima, dok je u sjevernoj Evropi taj postotak ispod 20%, u nekim zemljama čak i ispod 10%. Na toj karti posmatrat će se prosječna dob u kojoj mladi napuštaju roditeljski dom. Ona daje malo drugačiji pogled na tu temu, ali sveukupno gledajući, ima dosta sličnosti.

Skandinavska mladež s najmanje godina napušta roditeljski dom. S prosječnom dobi od 21,4 godine mladi Finci su ti koji najranije napuštaju roditelje. Odmah iza njih su Danci i Šveđani (21,8). Norveška (22,5) i Estonija (22,8) također imaju vrlo nisku prosječnu dob odlaska mladih iz roditeljskog okruženja.

Balkanske zemlje i zemlje našeg neposrednog okruženja ponovno su se našle na vrhu ove liste. Tako, primjerice, mladi u Crnoj Gori (33,3), Sjevernoj Makedoniji (32,1), Hrvatskoj (31,8), Srbiji (31,5) i Slovačkoj (31) imaju prosjek napuštanja roditeljskog doma veći od 30 godina. U tom društvu BiH s prosjekom od 29,2 godine najbolje stoji ako se, naravno, izuzme Slovenija s kojom smo nekad živjeli u istoj državnoj zajednici, a koja, prema ovim podacima, ima nešto bolji prosjek - 29,1 godinu.

Među zemljama koje definitivno imaju veću prosječnu starost mladih koji odlaze iz roditeljskog doma nalaze se i Italija s prosjekom od 30 te Francuska od 30,4, kao i Grčka - 30,6 godina. Njemačka se nalazi u izvjesnoj zlatnoj sredini s prosjekom od 23,9 godina. Jedan od boljih rezultata ostvarila je i Velika Britanija s prosjekom od 24,6 godina, kao i Francuska s 23,7 godina.