Lana Pudar i Džana Musa najbolji u 2024.
Žiri 24. Izbora najboljeg sportiste BiH jednoglasno je odlučio da ovogodišnji laureati budu Lana Pudar i Džanan Musa, koji su iza sebe imali nezaboravnu godinu. Ovo je treći put u nizu da Lana i Džanan ponesu laskave titule.
Ove godine žiriju je predsjedavao najbolji atletičar BiH svih vremena Amel Tuka, koji je sa ostatkom žirija imao težak posao, ali je na kraju, uz konsenzus svih, donio pravične odluke. Partner i ovogodišnjeg izbora bio je Olimpijski komitet BiH, krovna bh. sportska organizacija. Snažnu podršku najrelevantnijem izboru ovakve vrste u Bosni i Hercegovini pruža i Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Lana Pudar je i ove godine pisala istoriju bh. sporta i plivanja. Na Svjetskom prvenstvu u Dohi osvojila je bronzanu medalju u disciplini 200 m delfin stilom. Bila je to prva medalja ikada za BiH sa svjetskih prvenstava.
Žetvu medalja sa velikih takmičenja nastavila je na Evropskom prvenstvu u Beogradu. Osvojila je srebrnu medalju u istoj disciplini kao i u Dohi. Takođe, Lana je nastupila ovoga ljeta i na Olimpijskim igrama u Parizu. Plasirala se u polufinale 200 m i u ukupnom poretku zauzela 12. mjesto, dok je na duplo kraćoj dionici osvojila 17. mjesto.
U konkurenciji su još bile i skijašica Elvedina Muzaferija, biciklistkinja Lejla Njemčević, karatistkinja Marina Kurteš... Musa je i ove godine pokazao klasu u dresovima Reala i reprezentacije BiH. Fenomenalnu sezonu u dresu "kraljevskog kluba" krunisao je šampionskom titulom u Španiji, a svojim partijama je zaslužio nagradu za najkorisnijeg igrača finalne serije ACB lige protiv Mursije.
Sa Realom je igrao i finale Evrolige, a na fajnal foru bio je najbolji igrač svog tima sa ukupno 35 ubačenih poena. Koliko je važna karika, pokazuje da je ljetos produžio ugovor sa Realom do ljeta 2025. godine. Doveo je reprezentaciju BiH na prag plasmana na Eurobasket 2025. godine.
Dugo će se pamtiti pobjeda u "Skenderiji" protiv Hrvatske (110:90), a Musa je taj susret završio sa 19 poena. "Zmajevi" sada, dva kola do kraja kvalifikacija, sami odlučuju o svojoj sudbini. U konkurenciji za najboljeg sportistu našla su se imena poput Seada Kolašinca (fudbal), Benjamina Burića (rukomet), Anesa Bostandžića (karate)... Tradicionalno su dodijeljene nagrade u ukupno 12 kategorija.
Epitet najbolje ekipe ponio je Fudbalski klub Borac, koji je ove godine pisao najljepše stranice istorije kluba. Osvojena je treća titula prvaka BiH, a kao šlag na tortu došli su evropski nastupi. Borac je na kraju izborio plasman u grupnu fazu Lige konferencija, u kojoj je upisao i istorijske pobjede protiv APOEL-a i LASK-a. U ime "crveno-plavih" nagradu je primio predsjednik Skupštine FK Borac Stojan Malbašić. Nagrada za najboljeg trenera zasluženo je otišla u ruke Mladena Žižovića, šefa stručnog štaba FK Borac. Žižović je bio tvorac istorijskih rezultata Banjalučana na evrosceni.
Za najperspektivniju sportistkinju i najperspektivnijeg sportistu proglašeni su teniserka Tea Kovačević i atletičar Arian Milicija. Dodijeljena je nagrada i za razvoj sporta, a ova titula pripala je Fudbalskom klubu Respekt.
Žiri je nagradu za sportski uzor dodijelio fenomenalnom Ismailu Zulfiću, dok je najbolji sportista u paraolimpijskom sportu čudesni plivač Ismail Barlov. Nagrada za najbolju ekipu u paraolimpijskom sportu pripala je reprezentaciji BiH u sjedećoj odbojci.
Nagrade za životno djelo dodijeljene su proslavljenom fudbaleru Željezničara Enveru Hadžiabdiću, nekadašnjem fudbalskom asu i prvom selektoru fudbalske reprezentacije BiH Fuadu Muzuroviću, velikanu bh. sporta Zlatanu Saračeviću i posthumno legendarnom fudbaleru FK Sarajevo Dženanu Uščupliću.
Srca čitalaca "Nezavisnih novina" i posjetilaca portala www.nezavisne.com ove godine osvojio je karatista Anes Bostandžić, srebrni sa Svjetskog prvenstva u konkurenciji mlađih seniora, te zlatni sa EP u Gruziji. Tako je 24. Izborom spuštena zavjesa na sportsku priču u 2024. godini. U muzičkom dijelu manifestacije nastupio je Vinko Ćemeraš.