Home » Kultura
Koji su simptomi za odlazak u labaratoriju?
Brojni su uzroci koji mogu da prouzrokuju promjenu parametara u krvnoj slici: od akutnih, do hroničnih. Ono što je važno znati je da bi sve zdrave osobe trebalo da najmanje jednom godišnje urade analizu kompletne krvne slike sa biohemijom, budući da mnoga stanja i bolesti mogu biti potpuno asimptomatski.
Što se tiče znakova koje tijelo šalje a koje ne smijemo zanemariti, oni mogu biti veoma šarenoliki. Ljekari upozoravaju da zavise od toga u kom dijelu krvne slike je došlo do promjene (kojoj lozi krvnih ćelija) i koji tačno parametri su promijenjeni. Do promjene može da dođe u nivou eritrocita, leukocita ili trombocita, a pojava simptoma može biti pojedinačna ili kombinovana.
Najčešće su to:
hronični umor
slabost
malaksalost
vrtoglavica
glavobolja
groznica
mučnina
povraćanje
pojava modrica ili krvarenja bez udarca
otok ili crvenilo bilo gdje na tijelu
bol u zglobovima
promjena broja otkucaja srca
variranje nivoa krvnog pritiska.
Diferencijalnu ili leukocitarnu formulu čini nekoliko parametara sa različitom ulogom. Leukociti ili bijela krvna zrnca u koje spadaju limfociti (Lym), neutrofili (Neu), eozinofili (Eoz), monociti (Mono) i bazofili (Bazo). Promjena u nivou bilo koje vrste krvnih ćelija indikator je mogućih zdravstvenih problema. Uopšteno, promjena u količini leukocita ukazuje na borbu organizma protiv nekog patogena ili mikroorganizama. Kada su nam povišeni limfociti, najvjerovatnije smo u nekoj virusnoj infekciji. Neutrofili daju povećanje u ukupnom broju leukocita, a indikator su bakterijske infekcije u organizmu.
Eozinofili ukazuju na alergijsku reakciju, a za povišene monocite takođe se vezuju virusne infekcije, posebno u dječjoj populaciji. Kada se promijeni nivo bazofila u ukupnoj količini leukocita, moguće je da u tijelu postoje toksične materije.