Privredi treba 70.000 radnika, a imamo 330.000 nezaposlenih

Kako objasniti da privredi BiH treba 70.000 radnika a da se u isto vrijeme na evidencijama vodi 330.000 nezaposlenih?
07.11.2024 u 13:26
radnici njemacka

Krajem avgusta ove godine u BiH je bilo gotovo 330.000 nezaposlenih osoba.

Ako to usporedimo s krajem avgusta prošle godine, nezaposlenost je smanjena za 20.000 osoba, što je dobro, međutim, broj od 330.000 i dalje je prevelik.

Onda dolazimo do paradoksa da BiH nedostaje do 70.000 radnika, što je potvrdio i Dominik Raškaj, marketing i PR menadžer portala boljiposao.com.

A onda očito nešto ne funkcionira jer poslodavac traži radnika u bazenu od 330.000 onih koji su registrirani na zavodima za zapošljavanje, a nema koga zaposliti. 

Stručnjaci upozoravaju na nekoliko važnih faktora zbog čega je to tako. Jedan od ključnih problema je neusklađenost kvalifikacija. Na tržištu rada traže se specifične vještine, a mnogi nezaposleni radnici nemaju potrebna znanja za te poslove.

Obrazovni sistem nije uvijek usklađen s potrebama tržišta rada, pa često dolazi do razlike između onoga što poslodavci traže i onoga što radnici mogu ponuditi. Zatim, mnogi poslovi u deficitarnim sektorima nude niske plaće ili zahtijevaju fizički rad u teškim uslovima, što odbija potencijalne radnike.

Zbog toga mnogi nezaposleni radije ostaju bez posla ili traže prilike u inostranstvu, gdje su plaće i radni uvjeti često bolji. Tu su i regionalne razlike koje doprinose problemu – mjesta gdje živi većina nezaposlenih nisu uvijek ista područja gdje postoji potreba za radnicima.

Stručnjaci naglašavaju i da sistem socijalne zaštite i podrške nezaposlenima nije dovoljno razvijen kako bi ih motivirao na prekvalifikaciju ili preseljenje. Potrebne su dodatne poticajne mjere koje bi omogućile nezaposlenima da lakše nađu posao, bilo kroz usvajanje novih vještina ili preseljenje u područja s većim brojem otvorenih radnih mjesta. Također, neformalno tržište rada također igra ulogu u stvaranju prividno većeg broja nezaposlenih. Mnogi ljudi rade na crno, što znači da su aktivni, ali se ne evidentiraju kao zaposleni.

(VL)